Rebel Og Academy Success in Hurling Tournaments 2014-08-30 18:15:00

Congratulations to the Cork U15 squads, both of whom won their respective Munster Finals. In the A final in Ballygarvan, Cork defeated Limerick 2-9 to 1-11 after a pulsating second half, while in Clarecastle, the B team were 1-8 to 1-3 winners over Tipperary.

The Cork U14s were defeated by Galway in the Tony Forristal tournament semi-final, while the B team won the Sonny Walsh Final, overcoming Tipperary on a scoreline of 3-5 to 1-5.

The Cork U17 Red and White teams reached the final of the Eugene Carey tournament in Mallow, which ended in a draw, 0-13 (Reds) to 1-10 (Whites) and the trophy was shared between the teams.

Neither of the U16 teams progressed beyond the group stages.


Scroll down for details of all inter-county Development Squad tournaments scheduled for this weekend. Best of luck to all involved!

All fixtures & updated panels listed underneath. 

Designated dates for U14 to U16 teams:

Sat, Aug 30th Hurling tournaments / Football Training Day 

U17 teams are not governed by the official squad dates, but where club games and Cork sessions clash, club activity will continue to take priority. Dual U17s players will attend either hurling or football based on agreement between management.

Summary Table with travel and catering arrangements

Team

 

Trip

 

Bus

 

Meals

Departure Times

Contact

Bus Company

Cork U14 H

 

Waterford

 

60 seater

 

The Holy Cross Inn, Butlerstown - Michael McNena / Isobell 051 353087

Rochestown Park Hotel @7am; Lakeview Service Station, Midleton @7.30am

Jim O’Sullivan 086-3031284

Kearney's

Cork U15 H A

 

Ballygarvan

 

n/a

 

catering on-site by ‘Tasty Options’ - Tony Corcoran 0868380668 - food @12.45pm

assembly @9.30am

John McCarthy 086-3038602

n/a

Cork U15 H B

 

Clarecastle

 

30 seater

 

Russells Bar, Fr Russell Rd, Dooradoyle – Thomas O'Sullivan 087 9388711

Rochestown Park Hotel @8.30am, Costcutter (Cork Road) in Mallow @9.15am, Charleville Park Hotel @9.45am

Jim McEvoy 086-2783478

LP Walsh

Cork U16 H A

 

Cappawhite

 

30 seater

 

Hunters Rest Restaurant, Mitchelstown – Robert/Tony 025 24746

Rochestown Park Hotel @7.30am; Amber petrol station on far side of Fermoy @8am

Aidan O’Leary 086-8586146

LP Walsh

Cork U16 H B

 

Golden

 

30 seater

 

Rochestown Park Hotel @7.30am; Amber petrol station on far side of Fermoy @8am

Eoin O’Mahony 087-2230916

LP Walsh

Cork U17 H

 

Mallow

 

n/a

 

Mallow GAA Club –  Liz Foley 022-50757

assembly @9.30am

Fergus Ryan 086-6089413

n/a

Cork U15 F

 

Galway

 

50 seater

 

c/o Galway

Galvin’s Service Station, Dunmanway @7.30am; Enniskeane Church Yard @8am; Rochestown Park Hotel @8.45am; O’Neills Bar, Buttevant @9.30am

Philip Moore 086-3761788

Galvin's

Cork U16 F

 

Galway

 

53 seater

 

Rochestown Park Hotel @8.45am; Supermac's/ Topaz, Mallow @9.15am

Donal McCarthy     086-7870400

Kearney's

.

 

.

 

.

 

.

.

.

.


Cork U14 Hurling

Sat, Aug 30th       Hurling tournaments in Waterford

Bus for both panels departs Rochestown Park Hotel @7am

Collection in Lakeview Service Station, Midleton @7.30am – text mentors if boarding here.

Contacts: Jim O’Sullivan 086-3031284

Post tournament meal for players & mentors at The Holy Cross Inn, Butlerstown, Waterford

SEE PANELS & FIXTURES BELOW


Cork U15 Hurling

Sat, Aug 30th       A Tournament in Ballygarvan

Contact: John McCarthy 086-3038602

Players to assemble at Ballygarvan @9.30am

Meal on-site by ‘Tasty Options’. @12.45pm

B Tournament in Clarecastle

Contact: Jim McEvoy 086-2783478

Bus departs Rochestown Park Hotel @8.30am, Costcutter (Cork Road) in Mallow @9.15am, Charleville Park Hotel @9.45am

Post tournament meal for players & mentors at Russell’s Bar, Fr Russell Rd, Dooradoyle, Limerick

SEE PANELS & FIXTURES BELOW


Cork U16 Hurling

Sat, Aug 30th Hurling tournaments in Tipperary

A Squad bus departs Rochestown Park Hotel @7.30am

Collection at Amber petrol station on far side of Fermoy @8am – text mentors if boarding here.

Contact Aidan O’Leary 086-8586146

Post tournament meal for players & mentors at Hunters Rest Restaurant, Upper Cork Street, Mitchelstown

B squad bus departs Rochestown Park Hotel @7.30am

Collection at Amber petrol station on far side of Fermoy @8am – text mentors if boarding here.

Contact Eoin O’Mahony 087-2230916

Post tournament meal for players & mentors at Hunters Rest Restaurant, Upper Cork Street, Mitchelstown 

SEE PANELS & FIXTURES BELOW


Cork U17 Hurling

Sat, Aug 30th       Hurling tournament in Mallow

Contact Fergus Ryan 086-6089413

All players to assemble in Mallow @9.30am

Post tournament meal for players & mentors at Mallow GAA Club

 SEE PANELS & FIXTURES BELOW

Cork U14 Football

Sat, Aug 30th       Internal 7 a side competition in Eire Og; assembly @9.30am; throw-in @10am; departure @12pm

Cork U15 Football

Sat, Aug 30th      A & B matches v Galway away (Annaghdown GAA Grounds) @12.45pm & 2.45pm

Bus collections points

Galvin’s Service Station, Dunmanway @7.30am; Enniskeane Church Yard @8am;

Rochestown Park Hotel @8.45am; O’Neill’s Bar, Buttevant @9.30am

Contact Philip Moore 086-3761788 with regard to availability & collection point

Players to bring healthy snacks & packed lunch. Food provided by Galway afterwards

Cork U16 Football

Sat, Aug 30th       A & B matches v Galway @1pm & 2.30pm in Claregalway

Bus collections points

Galvin’s Service Station, Dunmanway @7.30am; Enniskeane Church Yard @8am;

Rochestown Park Hotel @8.45am; Supermac's/ Topaz, Mallow @9.15am

Contact Donal McCarthy 086-7870400 with regard to availability & collection point

Players to bring healthy snacks & packed lunch. Food provided by Galway afterwards

Cork U17 Football

Mon, Sept 1st     Training at Ballincollig @7pm (panel reduced from 36 to 30, subsequently)

Mon, Sept 8th     Training at Ballincollig @7pm

Sat, Sept 13th      Inter-county Tournament in Kerry.


HURLING TOURNAMENTS AUGUST 30TH

All Ireland U14 Hurling Tournaments

SATURDAY AUGUST 30th 2014 

Tony Forristal  / Sonny Walsh Tournaments

Venue:

Mount Sion

Division 1

Group A - Laois, Cork, Dublin   Group B - Offaly, Waterford, Galway

Time

Score

Score

10.00

Laois

V

Cork

10.50

Waterford

V

Offaly

11.40

Laois

V

Dublin

12.30

Galway

V

Offaly

13.20

Cork

V

Dublin

14.10

Waterford

V

Galway

15.50

Div 1 Semi Final

Winners Grp A V Winners Grp B

Venue:

St Saviours

Division 1

Group C - Clare, Antrim, Tipperary     Group D - Limerick, Kilkenny, Wexford

Time

10.00

Clare

V

Antrim

10.50

Limerick

V

Kilkenny

11.40

Clare

V

Tipperary

12.30

Limerick

V

Wexford

13.20

Antrim

V

Tipperary

14.10

Kilkenny

V

Wexford

15.50

Div 1 Semi Final

Winners Group C V Winners Group D

Venue:

De La Salle, Gracedieu

Division 2

Group B - Tipperary, Kerry, Waterford     Group C - Clare, Limerick, Galway

Time

10.00

Tipperary

V

Kerry

10.50

Clare

V

Limerick

11.40

Tipperary

V

Waterford

12.30

Clare

V

Galway

13.20

Kerry

V

Waterford

14.10

Limerick

V

Galway

15.40

Div 2 Semi Final

Winners Grp B V Winners Grp C

 

 

 

 

 

 

Venue:

Erins Own, Poleberry

Division 2

Group A - Cork, Dublin, Kilkenny, Wexford

Time

10.00

Wexford

V

Dublin

10.50

Kilkenny

V

Cork

12.20

Wexford

V

Kilkenny

13.10

Cork

V

Dublin

14.40

Wexford

V

Cork

15.40

Kilkenny

V

Dublin

 

 

 

 

 

 

17.40

Division 2 Final                      Walsh Park

18.45

Division 1 Final                      Walsh Park


Tony Forristal / Sonny Walsh Tournament 


RULES:
1. Players taking part must be under 14 years of age on the 1st of January, 2014.
2. All panels shall comprise of 24 Players. Under no circumstances should your panel exceed this number. Should more than 24 players be seen to be togged out at any match the team will forfeit the game and the team may be disqualified.
3. Games will be played on a normal size pitch.
4. Games will be played on a 15 a side basis over 20 minutes per half, interval of 5 minutes. Games played under full rules.
5. The committee will appoint a co-ordinator at each venue who will act as Runaí for the venue. Decisions made by the coordinator in the events of disputes shall be final.
6. In the event of a dispute relating to team illegality, the pitch coordinator shall have the power to demand the signature / signatures of the player / players in question for comparison with the Official Registration Forms which must be supplied before the commencement of the Tournament.
7. The 24 Players registered on the Official Registration Form are the only Players to be used in the Tournament.
8. Only 24 medals will be awarded to each winning panel, with no exceptions.
9. A size 4 sliotar will be used in all matches
10. Counties should ensure that all players are registered members of the G.A.A.
11. If a player is sent off during the course of a game for two yellow cards, he will miss the rest of the game. If a player is sent off for a straight red card he is not allowed play in the next game of the tournament.
12. Due to the amount of game time involved, an unlimited amount of substitutions can be made in each game. (This is a change from previous years). As per normal the referee must be informed of all substitutions. 

Re: Teams on Equal Points
In all groups, if the teams tie equal on points, then the team which won the head to head game will advance
If the game between the two teams that topped the group was a draw then the team which conceded the least amount of scores (overall total conceded ) will go through.
If teams have conceded the same amount of scores then the team that conceded the fewer amount of goals will be deemed the winner.
Should parity still exist after these considerations then each team will nominate three players to take a penalty. Three players on the goal. If teams score an equal amount of goals after the three attempts are taken then it will be a sudden death penalty shoot out to determine the winner. Goals only to count.

Semi Final:
Should parity exist at full time then each team will nominate three players to take a penalty. Three players on the goal. If teams score an equal amount of goals after the three attempts are taken then it will be a sudden death penalty shoot out to determine the winner. Goals only to count. 

Finals:
In the event of a draw in either of the finals 10 minutes extra time will be played (5 minutes aside).
Should parity still exist after extra time each team will nominate three players to take a penalty. Three players on the goal. If teams score an equal amount of goals after the three attempts are taken then it will be a sudden death penalty shoot out to determine the winner. Goals only to count 

Cork U14 Hurling Mentors
Jim O'Sullivan (Croke Rovers); Sean Cremin (St. Finbarr's); Sean Og O hAilpin (Na Piarsaigh); Donal Burke (Midleton); Donal Hurley (Eire Og); Brendan Healy (Lisgoold); Paudie O'Brien (Midleton); Colm Crowley (Killeagh).  


Cork U14 Hurling Panels

Tony Forristal

No.

Name

Club

School

1

Luke Donovan

Na Piarsaigh

Gaelcholaiste Mhuire, North Monastery AG

2

Daire Connery

Na Piarsaigh

Gaelcholaiste Mhuire, North Monastery AG

3

Jack Hallihan

St. Colman's

St. Colman's CC, Midleton

4

Sean McCarthy

Fermoy

St. Colman's College, Fermoy

5

Sean O Sullivan

Midleton

Midleton CBS

6

Liam Cashman

Croke Rovers

Colaiste Treasa, Kanturk

7

Anthony Cronin

Glen Rovers

St. Aidan's Community College, Dublin Hill

8

Jamie Copps

Ballyhea

Charleville CBS

9

Tommy O'Connell

Midleton

Christian Brothers College, Cork

10

Blake Murphy

Na Piarsaigh

Gaelcholaiste Mhuire, North Monastery AG

11

Jake Madigan

Charleville

Charleville CBS

12

Cian Murray

Midleton

Colaiste an Phiarsaigh, Glanmire

13

Luke O'Callaghan

Sliabh Rua

Kinsale Community School

14

Mark Keane

Ballygiblin

Mitchelstown CBS

15

Tomas Howard

Dromtarriffe

Colaiste Treasa, Kanturk

16

Mark McGahy

Ballincollig

Colaiste Choilm, Ballincollig

17

Ciaran Nyhan

Ballinascarthy

Clonakilty Community College

18

Daniel O'Connell

Cuchulainns

Colaiste Treasa, Kanturk

19

Ciaran Evans

Midleton

Midleton CBS

20

Colin O'Brien

Granard Gaels

Hazelwood College, Dromcollagher

21

Sean Twomey

Courcey Rovers

Kinsale Community School

22

Declan Hannon

Blarney

Scoil Mhuire Gan Smal, Blarney

23

Jack Twomey

Shandrum

Charleville CBS

24

Padraig Leahy

Killeagh

Midleton CBS

Sonny Walsh

No.

Name

Club

School

1

Eoin Davis

St. Catherine’s

St. Colman's College, Fermoy

2

Ronan Sheehan

Mallow

Davis College, Mallow

3

Adam Murphy

Sliabh Rua

Colaiste Chriost Ri

4

Luke Eliot

Cloughduv

Coachford College

5

Cillian Barry

Sliabh Rua

Kinsale Community School

6

Killian Murphy

Sarsfields

Glanmire Community College

7

Paddy Browne

Newmarket

Colaiste Treasa, Kanturk

8

Shane Curtain

Croke Rovers

Colaiste Treasa, Kanturk

9

Micheal O'Riordain

Grenagh

Scoil Mhuire Gan Smal, Blarney

10

Alan O'Donovan

Douglas

Douglas Community School

11

Denis McBarron

Carrigaline

Christian Brothers College, Cork

12

Conor O'Donoghue

Cuchulainns

Colaiste Treasa, Kanturk

13

Kevin Finn

St. Colman's

Colaiste an Phiarsaigh, Glanmire

14

Simon O'Neill

Ballinhassig

Presentation Brothers College, Cork

15

Ross O'Regan

Midleton

Midleton Community College

16

Evan Kavanagh

Bishopstown

Colaiste an Spioraid Naomh, Bishopstown

17

Ben O'Brien

St.Catherine’s

Blackwater College

18

Alan Power

Midleton

Midleton CBS

19

Liam Ryan

Inniscarra

Presentation Brothers College, Cork

20

Sean Green

Blackrock

Christian Brothers College, Cork

21

Tom McElligot

Ballincollig

Colaiste Choilm, Ballincollig

22

Dan Sheehan

Cobh

Midleton CBS

23

Aaron Walsh Barry

Carrigtwohill

Midleton CBS

24

Robert Cregan

Blackrock

Douglas Community School

Unavailable

No.

Name

Club

School

injured

Jason Hegarty

Lisgoold

St. Colman's CC, Midleton

injured

Conor Russell

Douglas

St. Francis College, Rochestown

injured

Brian Roche

Bride Rovers

St. Colman's College, Fermoy

injured

Daragh Moran

Kiltha Óg

Midleton CBS

injured

Ronan McCarthy

Oliver Plunketts

Hamilton High School


Carrigdhoun/Munster Inter County

Fé 15 A Hurling Tournament

SATURDAY AUGUST 30th 2014

The Draw for the 2014 Competition is as follows

10.30am:              Tipperary v Limerick – Pitch 1

                                Cork v Waterford – Pitch 2

                                Clare a bye

 11.45am:              Cork v Clare – Pitch 1

                                Waterford v Limerick – Pitch 2

                                Tipperary a bye

 1.00pm:                Tipperary v Clare – Pitch 1

2.30pm:                Plate Final (Team 3rd. v Team 4th. in League)

2.45pm:                Competition Final (Top 2 Teams in the League) 

Games are 20 minutes each half in the group phase and 20 minutes each half in the Finals.
· Teams get a minimum of 80 minutes playing time and a maximum of 120 minutes.
· If 3 Counties or more finish on equal points at the end of the Group stage ‘scoring against’ extended in points will be used to determine the 2 Teams that will contest the Final. The same format will be used to determine the Plate Final
· Only 5 substitutes will be allowed a team in any game in the competition
· All Players MUST be on the age (born in 1999)
· Each County must use the same Panel of 24 Players for the duration of the Competition and each Player must use the same numbered Jersey for each game.
· A Panel of players – names, dates of Birth and Club to be sent to the Chairman by Friday August 22nd. Email: pro.carrigdhoun.cork@gaa.ie
· A Referee from outside of Cork County will officiate at all Cork games.

Cork U15 Hurling Mentors
Ger Cunningham (St. Finbarr's); Noel Furlong (Carrigtwohill); John McCarthy (Clonakilty); Barra O Tuama (Castlemartyr); Declan Fitzgerald (Buttevant); Ivan O'Mahony (St. Finbarr's); Jim McEvoy (UCC); Niall Kidney (Carrigtwohill) 


Clarecastle Fé 15 B Hurling Tournament

SATURDAY AUGUST 30th 2014

Munster U15 B Hurling Tournament

Group 1                                                Group 2

11am                     Clare v Kerry                                      Waterford v Limerick     

12.10pm               Clare v Cork                                        Waterford v Tipperary

1.20pm                 Kerry v Cork                                       Limerick v Tipperary

14:30     Cup Final & Shield Final.

1. RULES:
2. Players taking part must be under 15 years of age on the 1st of January, 2014.
3. All panels shall comprise of 24 Players. Under no circumstances should your panel exceed this number. Should more than 24 players be seen to be togged out at any match the team will forfeit the game and the team may be disqualified from the competition.
4. Games will be played on a normal size pitch.
5. Games will be played on a 15 a side basis over 20 minutes per half, interval of 5 minutes. Games will be played under the full rules of hurling.
6. The committee will appoint a co-ordinator at each venue who will act as Runaí for the venue. Decisions made by the co-ordinator in the events of disputes shall be final.
7. In the event of a dispute relating to team illegality, the pitch co-ordinator shall have the power to demand the signature / signatures of the player / players in question for comparison with the Official Registration Forms which must be supplied before the commencement of the Tournament.
8. The 24 Players registered on the Official Registration Form are the only Players to be used in the Tournament.
9. Only 24 medals will be awarded to each winning panel, with no exceptions.
10. A size 5 sliotar will be used in all matches
11. Counties should ensure that all players are registered members of the G.A.A.
12. If a player is sent off during the course of a game for two yellow cards, he will miss the rest of the game. If a player is sent off for a straight red card he is not allowed play in the next game of the tournament.
13. Tournament to consist of 6 teams, 3 teams in each group. Winners of group to proceed to Cup Final, 2nd placed teams to proceed to Shield Final.

Re: Teams on Equal Points
In all groups, if the teams tie equal on points, then the team which won the head to head game will advance
If the game between the two teams that topped the group was a draw then the team which conceded the least amount of scores (overall total conceded) will go through.
If teams have conceded the same amount of scores then the team that conceded the fewer amount of goals will be deemed the winner.
Should parity still exist after these considerations then each team will nominate three players to take a penalty. Three players on the goal. If teams score an equal amount of goals after the three attempts are taken then it will be a sudden death penalty shoot out to determine the winner. Goals only to count.

Finals:
In the event of a draw in either of the finals 10 minutes extra time will be played (5 minutes aside). If teams are still level after this sudden death will be played and the team who scores the next score will be deemed the winners. Sudden death will begin with a throw in at the half way line.

Cork U15 Hurling Panels

Reds

No.

Name

Club

School

1

Gerard Collins

Ballinhassig

Colaiste an Spioraid Naomh, Bishopstown

2

Ross Howell

Douglas

Presentation Brothers College, Cork

3

Sean O'Leary Hayes

Midleton

Midleton CBS

4

Eoghan O'Leary

Sliabh Rua

Coláiste Chríost Rí, Cork

5

Diarmuid Linehan

Ballyhooley

St. Colman's College, Fermoy

6

Jordan Murray

Ballincollig

Ballincollig Community School

7

James Keating  

Kildorrery  

Mitchelstown CBS

8

John Geary        

Shandrum

Charleville CBS

9

Shane Finn

St. Colman's

Colaiste an Phiarsaigh, Glanmire

10

Brian Buckley

Shandrum

Hazelwood College, Dromcollagher

11

Eoin Monahan

Erins Own

Christian Brothers College, Cork

12

Liam Gosnell

Carrigtwohill

Midleton CBS

13

Evan Sheehan

Na Piarsaigh

Gaelcholaiste Mhuire, North Monastery AG

14

David Jones

Shandrum

Charleville CBS

15

Ben Keohane

Ballincollig

Ballincollig Community School

16

Eoin Moloney

Midleton

Midleton CBS

17

Eoghan O'Sullivan

St. Colman's

Midleton CBS

18

James Holland

Douglas

St. Francis College, Rochestown

5

Robert Downey

Glen Rovers

Christian Brothers College, Cork

20

Liam O'Shea

Lisgoold

Midleton CBS

21

Jamie Corkery

Glen Rovers

St. Aidan's Community College, Dublin Hill

22

Jamie Morrissey

Na Piarsaigh

Gaelcholaiste Mhuire, North Monastery AG

23

Craig Hannafin

Na Piarsaigh

Gaelcholaiste Mhuire, North Monastery AG

Whites

No.

Name

Club

School

1

Ian Butler

Kildorrery 

Mitchelstown CBS

2

Ross O'Donovan

Ballincollig

Colaiste Choilm, Ballincollig

3

Aidan Walsh

St. Finbarr's

Coláiste Chríost Rí, Cork

4

David Donovan

Whitechurch

Scoil Mhuire Gan Smal, Blarney

5

Liam Buckley

Inniscarra

Colaiste Choilm, Ballincollig

6

Richard Galvin

St. Catherine's

St. Colman's College, Fermoy

7

Eoin Murphy      

Mallow

Patrician Academy, Mallow

8

Owen Galvin

St. Vincent's

North Monastery, Cork

9

Cian Dadgar

Douglas

Douglas Community School

10

Conor Walsh

Bishopstown

Presentation Brothers College, Cork

11

Sean Walsh

Ballincollig

Colaiste Choilm, Ballincollig

12

Ryan Walsh

Cuchulainns

Colaiste Treasa, Kanturk

13

Ger Millerick

Fr. O'Neill's

Midleton CBS

14

Brian Turnbull

Douglas

St. Francis College, Rochestown

15

Jack Twomey

Kilshannig

Patrician Academy, Mallow

17

Greg Healy

Na Piarsaigh

 

18

Dylan Hayes Daly  

Milford

Hazelwood College, Dromcollagher

19

Colm O'Driscoll

Bishopstown

Colaiste an Spioraid Naomh, Bishopstown

20

Luke Lordan

Bishopstown

Colaiste an Spioraid Naomh, Bishopstown

21

Michael Scully

Douglas

Douglas Community School

22

Philip Keane

St. Catherines

Blackwater Community School, Lismore

23

Diarmuid Dineen

Eire Óg

Colaiste Choilm, Ballincollig

24

Cathal Gunning                       

Midleton

Midleton CBS

25

Shane Hickey

Millstreet

Millstreet Community School

Unavailable

No.

Name

Club

School

INJURED

Christopher Power

Midleton

Midleton CBS

INJURED

Ross Walsh

St. Colman's

Midleton CBS

INJURED

Tom Hanley

Ballyhea

Charleville CBS

INJURED

Kieran Walsh

Sarsfields

Glanmire Community College



Bórd Chontae Thiobraid Árann C.L.G. Tipperary Supporters Club

30th  August 2014

All-Ireland U16 “A” Tournament

Time
Group 1
Anacarthy
Group 2
Cappawhite

Group 3

Dundrum

10.30am

Clare V Dublin

Wexford v Offaly

Kilkenny v Cork

Tipperary v Laois

Limerick v Galway

12.15pm

Clare v Offaly

Dublin V Wexford

Kilkenny v Laois

Cork v Tipperary

Waterford v Limerick

2pm

Clare v Wexford

Dublin v Offaly

Kilkenny v Tipperary

Cork v Laois

Galway v Waterford

 

15mins / half

15mins / half

20mins / half

Top 2 in Group I To Semis, Top in Group 2 & 3 to Semis

Semi-finals & Final 15 mins aside

Cup semi-finals

Group 1 winner  v Group 3 winner in Dundrum @3pm

Group 1 Runner up v Group 2 winner in Cappawhite @3pm

Shield final; Group 2 Runner Up v  Group 3 Runner up in Dundrum @3pm

Cup Final; Dundrum @ 5.15pm


All-Ireland U16 “B” Tournament

Time
Group 1

CASHEL

Group 2

NEW INN

Group 3

GOLDEN

10.30am

Antrim v Kilkenny

Kerry v Waterford

Clare v Cork

12.15pm

Kilkenny v Limerick

Waterford v Galway

Cork v Tipperary

2pm

Antrim v Limerick

Kerry v Galway

Clare v Tipperary

 

20mins / half

20mins / half

20mins / half

Top from Gr 1 & 2 to semis, Top 2 from Group 3 to semis

Games 20mins per half

Semi-finals

Group 1 Winner v Group 3 Runner Up (Cashel  @ 3pm)

Group 2 Winner v Group 3 Winner  (Golden @ 3pm)

Cup Final; Golden @ 4.30pm

RULES OF COMPETITION

  • Panel of twenty-four players (to be strictly adhered to)
  • Panels to be numbered I to 24, with goalies to be numbered 1 and 16.
  • Full GAA Rules apply.
  • If a player is sent off during the course of a game for two yellow cards, he will miss the rest of the game. If a player is sent off for a straight Red card he is not allowed play in the next game of the tournament.
  • All players are to line out as numbered in the official programme. All Counties please ensure that all your players are registered with the GAA.
Teams equal on points:
1 In all groups, if teams tie on equal points, then the team which won the head to head game will advance; OR
2 If the game between the two teams that topped the group was a draw, then the team which conceded the LEAST amount of scores (overall total conceded) will go through. OR
3 LEAST amount of goals conceded

Cork U16 Hurling Mentors

Diarmuid O'Sullivan (Cloyne), Ronan Dwane (Aghada), Aidan O'Leary (Shamrocks), Keith Mulcahy (Sarsfields), William Frawley (Fermoy), Eoin O'Mahony (Mayfield), Martin Walsh (Ballinacurra), Eoin Barry (Mayfield)


Cork U16 Hurling Panels

Cork A

No.

Name

Club

School

1

Barry Kenneally

Cuchulainns

Colaiste Treasa, Kanturk

2

Jamie O'Leary

Castlelyons

St. Colman's College, Fermoy

3

Kevin Murphy

Killeagh Itas

Pobal Scoil na Trionoide, Youghal

4

Niall Barry Murphy

Aghabullogue

Coachford College

5

Ronan Harrington

Passage

St. Peter's Community School, Passage

6

Niall O'Leary

Castlelyons

St. Colman's College, Fermoy

7

Shane Garvey

Sarsfields

Coláiste An Chroí Naofa, Carraig Na bhFear

8

Robert Bourke

Ballincollig

Colaiste Choilm, Ballincollig

9

Jeremy Saich

Kilworth

St. Colman's College, Fermoy

10

Kieran Cashman

Lisgoold

Glanmire Community College

11

Dan Gunning

Na Piarsaigh

Gaelcholaiste Mhuire, North Monastery AG

12

Jack McDonnell

Aghada

Midleton CBS

13

Liam Healy

Sarsfields

Glanmire Community College

14

Tristan O’Leary

Sarsfields

Glanmire Community College

15

Josh Beausang

St. Colman's

Midleton CBS

17

Gearoid O'Donoghue

Ballincollig

Colaiste Choilm, Ballincollig

18

Jack O'Connor

Sarsfields

Glanmire Community College

19

Paul Lyons

Mallow

Patrician Academy, Mallow

20

Tadhg Deasy

Blackrock

Presentation Brothers College, Cork

21

Shane O'Driscoll

Sarsfields

Colaiste an Phiarsaigh, Glanmire

22

William Hurley

Valley Rovers

Hamilton High School, Bandon

23

Darragh Guiney

Shandrum

Charleville CBS

24

Cian O'Mahony

Ballinhassig

Kinsale Community School

25

Keith O'Leary

Castlelyons

St. Colman's College, Fermoy

Cork B

No.

Name

Club

School

1

Colin Looney

Sarsfields

Christian Brothers College

2

Kevin Mulcahy

Midleton

Midleton CBS

3

Ben Murphy

Bishopstown

Colaiste an Spioraid Naomh, Bishopstown

4

Cathal Martin

Kiltha Óg

Midleton CBS

5

Patrick Crowley

Blarney

Scoil Mhuire Gan Smal, Blarney

6

Jack Ryan

Sliabh Rua

Coláiste Chríost Rí, Cork

7

Daire Crotty

Carrigtwohill

Midleton CBS

8

John O'Sullivan

Blackrock

St. Francis College, Rochestown

9

Stephen Condon

Glanworth

St. Colman's College, Fermoy

10

Killian Treacy

Killeagh Itas

Midleton CBS

11

Killian Ahern

Na Piarsaigh

Patrician Academy, Mallow

12

Aaron Collins

Watergrasshill

Coláiste An Chroí Naofa, Carraig Na bhFear

13

Dean Collins

St. Mark's

Hazelwood College, Dromcollagher

14

David Stack

Carrigaline

St. Francis College, Rochestown

15

Michael John Shine

Blarney

Scoil Mhuire Gan Smal, Blarney

17

Padraig O'Brien

Midleton

Midleton CBS

18

Ross Coleman

Blackrock

St. Francis College, Rochestown

19

Alan McEvoy

Blarney

Scoil Mhuire Gan Smal, Blarney

20

Patrick Gleeson

Eire Óg

Colaiste Choilm, Ballincollig

21

Ryan Kenneally

Fr. O'Neill's

Midleton CBS

22

Gavin Hickey

Cloughduv

Coachford College

23

Kyle Power

Na Piarsaigh

North Monastery, Cork

24

Thomas O'Neill

Passage

St. Peter's Community School, Passage

25

Sean Dennehy

 St. Finbarr’s

Coláiste Chríost Rí, Cork

Injured: Ed Leahy (Aghada); Aidan Hackett (Sarsfields); Andrew Leahy (Killeagh-Ita’s)


MALLOW Fé 17 Hurling Tournament

SATURDAY AUGUST 30th 2014 

EUGENE CAREY MEMORIAL TOURNAMENT 2014

TEAM

GROUP 1

GROUP 2

GROUP 3

A

CORK RED

LIMERICK

TIPPERARY

B

WATERFORD

CLARE

CORK WHITE

C

DUBLIN

KILKENNY

GALWAY

FIXTURES

10.30am

A vs B

12.00pm

B vs C

1.30pm

A vs C

2.45pm

Main Semi Finals

 

Plate Final

4pm

Main Final

Rules

Panels of 24 players with unlimited substitutions

Players who have played more than 30 minutes of inter county minor championship excluded

All group games are 20 minutes duration

Group winners and best group runner up qualify for semi finals

Best group runner up determined by points, then by least scores conceded

If teams tie on points at group stage least scores conceded prevails

Semi Finals and finals will be 20 minute per half

Shield final is between runners up in other 2 groups

Shield final duration is 20 minutes per half

If semi finals or finals end level, there will be two 5 minutes extra time periods with golden score prevailing thereafter

Cork U17 Hurling Mentors

Fergus Ryan (Mallow), Jamie Harrington (Blackrock); Niall Geary (Bandon); Fergal Condon (Aghada); Jonathon Lenihan (Shanballymore); Trevor Allen (Na Piarsaigh)


Cork U17 Hurling Panels

Cork Reds

No.

Name

Club

School

1

Declan Dalton

Fr. O'Neill's

Pobal Scoil na Trionoide, Youghal

2

Donnchadh Murphy

Douglas

St. Francis College, Rochestown

3

Brian Corcorcan

Laochra Óg

McEgan College, Macroom

4

Dean Linehan

Bride Rovers

St. Colman's College, Fermoy

5

David Griffin

Carrigaline

St. Francis College, Rochestown

6

Conor O'Brien

Blackrock

Colaiste Daibheid, Cork

7

Ryan Cantwell

Blackrock

St. Francis College, Rochestown

8

Eoghan O'Brien

Douglas

St. Francis College, Rochestown

9

Mark Coleman

Blarney

Scoil Mhuire Gan Smal, Blarney

10

Cillian Broderick

Fr. O'Neill's

Midleton CBS

11

Ryan Denny

Kiltha Óg

Midleton CBS

12

David Lowney

Clonakilty

Clonakilty Community College

13

John Looney

Aghada

Midleton CBS

14

Billy Dunne

Fr. O'Neill's

Midleton CBS

15

Robbie O'Flynn

Erins Own

Christian Brothers College, Cork

17

Sean O'Rourke

Bishopstown

Colaiste an Spiorad Naomh  Bishopstown

18

Steven Williamson

Carrigaline

Carrigaline Community School

19

Liam Coughlan

Glen Rovers

Gaelcholaiste Mhuire, North Monastery AG

20

Michael O'Riordain

Dripsey

Coachford College

21

Killian Fitzgerald

Ballygarvan

Carrigaline Community School

Cork Whites

No.

Name

Club

School

1

Tadgh Ryan

Newmarket

Colaiste Treasa, Kanturk

2

Edward Gaffey

Sarsfields

Glanmire Community College

3

Sean O'Connor

Fr. O'Neill's

Midleton CBS

4

Seadnaidh Smyth

Midleton

Midleton CBS

5

Billy Hennessy

St. Finbarr's

Christian Brothers College, Cork

6

John Cashman

Blackrock

St. Francis College, Rochestown

7

Eric O'Keefe

Na Piarsaigh

Gaelcholaiste Mhuire, North Monastery AG

8

Fergus Lordan

Courcey Rovers

Kinsale Community School

9

Donal English

Sarsfields

Glanmire Community College

10

Brendan Murphy

Carraig na bhFear

Colaiste an Chroi Naofa, Carraig na bhFear

11

Michael O'Halloran

Blackrock

Christian Brothers College, Cork

12

Kevin Moynihan

St. Colman's

Midleton CBS

13

Danial Dineen

Aghabullogue

Colaiste Ghobnatan, Ballyvourney

14

Joe Ryan

Cloughduv

De La Salle College, Macroom

15

Sean Howard

Dromtarriffe

Colaiste Treasa, Kanturk

16

Sean Fitzgerald

Na Piarsaigh

St. Aidan's Community College, Cork

17

Kevin O'Flynn

Kilshannig

Patrician Academy, Mallow

18

Sean Foley

Bishopstown

Colaiste an Spiorad Naomh  Bishopstown

19

Darragh Corkery

Ballinora

Colaiste an Spioraid Naomh, Bishopstown

20

James Kennefick

St. Colman's

Glanmire Community College

21

Daniel Harrington

Fr. O'Neill's

Midleton CBS

Unavailable

No.

Name

Club

School

Club

Cian Collins

Charleville

Charleville CBS

Club

Jack Barry

Charleville

Charleville CBS

Club

Daniel Landers

Killeagh Itas

Midleton CBS

Club

Darragh O'Brien

Killeagh Itas

Pobal Scoil na Trionoide, Youghal

Club

Eoghan Murphy

Sarsfields

Glanmire Community College

Club

Cian Daly

Sarsfields

Glanmire Community College

Club

Luke Hackett

Sarsfields

Glanmire Community College

Club

Ian Butler

Sliabh Rua

Coláiste Chríost Rí, Cork

Club

Conor Cahalane

St. Finbarr’s

Colaiste an Spioraid Naomh, Bishopstown

Club

Christopher O'Leary

Valley Rovers

Hamilton High School, Bandon

Injured

Darragh Fitzgibbon

Charleville

Charleville CBS

Injured

Pádraic Dennehy

Whitechurch

Scoil Mhuire Gan Smal, Blarney

Ineligible

Shane Kingston

Douglas

St. Francis College, Rochestown


Cork U17 Football Panel

This panel will be reduced to 30 for the Kerry tournament in September. 

No.

Name

Club

School

1

Sean Lucey

Ballincollig

Presentation Brothers College, Cork

2

James Lordan

Ballinora

Colaiste Choilm, Ballincollig

3

Adam Finnegan

Ballyclough

Davis College, Mallow

4

Killian Fitzgerald

Ballygarvan

Carrigaline Community School

5

Conchuir Lynch

Beal Atha'n Ghaorthaidh

Scoil Mhuire, Beal Atha'n Ghaorthaidh

6

Seamus Madigan

Buttevant

Colaiste Mhuire, Buttevant

7

Ronan Donovan

Buttevant

Colaiste Mhuire, Buttevant

8

Conor Hughes

Canovee

Colaiste Choilm, Ballincollig

9

Cathal O'Rourke

Carbery Rangers

Mount St. Michael, Rosscarbery

10

Evan Ryle

Carrigaline

St. Francis College, Rochestown

11

Eli Kadi Harrington

Carrigaline

Carrigaline Community School

12

Billy Pope

Carrigaline

Presentation Brothers College, Cork

13

Ronan Walsh

Castlehaven

St. Fachtna's De La Salle, Skibbereen

14

Conor Cahalane

Castlehaven

Colaiste an Spioraid Naomh, Bishopstown

15

Patrick Bohane

Castlehaven

St. Fachtna's De La Salle, Skibbereen

16

Gary Murphy

Castletownbere

Scoil Phobail Bheara

17

Danial Dineen

Cill na Martra

Colaiste Ghobnatan, Ballyvourney

18

Sean McEvoy

Clonakilty

Clonakilty Community College

19

David Lowney

Clonakilty

Clonakilty Community College

20

Sean Powter

Douglas

St. Francis College, Rochestown

21

Shane Kingston

Douglas

St. Francis College, Rochestown

22

Liam Dineen

Douglas

St. Francis College, Rochestown

23

Donnchadh Murphy

Douglas

St. Francis College, Rochestown

24

Christopher Kelly

Eire Óg

Colaiste Choilm, Ballincollig

25

Dilan O'Donovan

Glenville

St. Aidan's Community College, Dublin Hill

26

PJ Dennehy

Glenville

St. Colman's College, Fermoy

27

Tom Bushe

Ilen Rovers

St. Fachtna's De La Salle, Skibbereen

28

John Stanton

Inniscarra

Colaiste Choilm, Ballincollig

29

Brian Keohane

Kilmeen

Clonakilty Community College

30

Adrian Carroll

Kiskeam

Boherbue Comprehensive

31

Kevin O’Dwyer

Macroom

De La Salle College, Macroom

32

Chiedozie Oghene

Nemo Rangers

Colaiste Chriost Ri

33

Ian Cahill

St. Colman's

Midleton CBS

34

Steven Sherlock

St. Finbarr's

Colaiste an Spioraid Naomh, Bishopstown

35

Conor Dennehy

St. Finbarr's

Colaiste Chriost Ri

36

Conor Magee

St. Vincent's

North Monastery

 

 

 








Car Insurance Ireland
site designed & developed by Sportsmanager.ie