County and Divisions Results Round Up 2018-08-20 08:00:00

County

Premier Intermediate Football Championship: 

Castletownbere 0-5, Kanturk 1-13 Round 2; 

Premier Intermediate Hurling Championship: 

Aghada 1-10, Kilworth 4-16 Round 2; 

Intermediate Football Championship: 

Ballydesmond 1-11, St Finbarrs 1-13 Round 3; 

Cill Na Martra 2-8, Glanworth 0-5 Replay; 

Intermediate Hurling Championship: 

Douglas 1-18, Eire Og 4-12 Round 3; 

Ballincollig 1-17, Midleton 3-11 Round 3; 

RedFM Senior Hurling League: 

Na Piarsaigh 1-24, Midleton 2-15 Round 5; 

Erins Own -, Ballyhea - Conceded by Ballyhea; 

Bandon 2-18, Killeagh 3-19 Round 6; 

Glen Rovers 3-21, Newtownshandrum 0-12 Round 5; 

Division 1 Hurling League: 

Ballinhassig 1-14, Fermoy 0-9 Round 9;

Watergrasshill 1-12, Castlelyons 2-14 Round 9; 

Ballinhassig 1-20, Courcey Rovers 1-17 Round 8; 

Division 2 Hurling League: 

Dungourney 0-9, Inniscarra 1-16 Round 3; 

Meelin 1-14, Inniscarra 1-14 Round 8; 

Division 3 Hurling League: 

Castlemartyr 0-5, Kilbrittain 1-19 Round 5; 

Aghabullogue 1-13, Milford 2-12 Round 6; 

Kilbrittain 5-14, Blackrock 1-23 Round 4; 

Division 4 Hurling League: 

Glen Rovers -, Dripsey - Round 7 Conceded by Dripsey; 

Ballygarvan 1-16, Glen Rovers 3-14 Round 11; 

Dripsey 0-9, St Catherines 3-14 Round 10; 

Rochestown Park Hotel Div 1 Football League: 

Ballincollig 3-12, Macroom 0-11 Round 10; 

Division 2 Football League: 

Castlehaven 5-19, Ilen Rovers 0-6 Round 10; 

St Michaels 0-13, Clyda Rovers 1-9 Round 10; 

ouglas 4-9, Castlehaven 2-13 Round 11; 

Division 4 Football League: 

Glenville -, Gabriel Rangers - Conceded by Gabriel Rangers; 

Gabriel Rangers 1-7, Kildorrery 3-12 Round 9; 

ivision 5 Football League: 

Millstreet 2-18, Glanmire 3-6 Round 5; 

Mayfield 1-12, Adrigole 1-6 Round 5; 

St Finbarrs 2-13, Carrigaline 0-7 Round 9; 

Junior A Football League Group 2: 

Cobh -, Buttevant - Conceded by Buttevant; 

Junior A Hurling League Group 1: 

Freemount -, Nemo Rangers - Conceded by Freemount; 

Erins Own -, Ballinora - Conceded by Ballinora; 

Junior A Hurling League Group 2: 

Kilbree 1-16, Carraig na bhFear 0-20 Round 5; 

Shamrocks -, Cloughduv - Conceded by Shamrocks; 

Cloughduv 1-10, Kilbree 4-23 Round 4;

 Junior A Hurling League Group 4: 

Diarmuid O Mathunas 3-11, St Vincents 1-17 Round 5; 

Junior B Hurling League Group 1: 

Carrigtwohill 3-21, Araglen 1-7 Round 5; 

Aghabullogue 5-23, Grenagh 0-3 Round 4; 

U21 Premier 1 Hurling Championship: 

Charleville 3-16, Duhallow 1-10 Round 1;


Avondhu

Synergy Fermoy Credit Union J.A.F.C.: 
Buttevant 1-13, Ballyclough 0-10;
Ballylough Milling J B 2 Football Championship: 
Kilshannig 3-5, Kildorrery 5-12, Qtr Final;
Hibernian Hotel Junior A Hurling Championship: 
Dromina 1-13, Ballygiblin 1-13, Semi Final ;
Cavanaghs Of Fermoy Div Two Football League : 
Grange 1-11, Liscarroll Churchtown Gaels 2-8, Final ET ;
Country Clean U21 A Hurling Championship: 
Ballygiblin 1-11, Fermoy 0-17;
Ballylough Milling U21 B Hurling Championship: 
Buttevant 2-17, Ballycastle Gaels 0-17, Qtr Final ET;


Beara

Junior A Football Championship

Garnish 0-11, Urhan 0-7, Final;

Donie Harrington Trophy

Garnish 0-11, Urhan 0-7;


Carbery

Rowa/Rowex Pharma Junior A Football Championship: 

Tadhg MacCarthaigh 0-17, Ballinascarthy 2-8, Semi-Final:

St James 0-14, O Donovan Rossa 1-7, Quarter-Final Replay (AET);

Rowa/Rowex Pharma Junior B Football Championship: 

Goleen 2-11, Bantry Blues 0-9 Semi-Final; 

Carbery Division 2 Hurling League: 

Dohenys 1-16, Randal Og 1-11 ; 

Carbery/ Beara Division 1 Football League : 

Kilmacabea 4-14, Diarmuid O Mathunas 0-4 ; 

Carbery/Beara Division 3 Football League :

Bantry Blues 4-16, Gabriel Rangers 0-9 ; 

Carbery/Beara Division 5 Football League: 

Castlehaven 0-9, Carbery Rangers 1-9;


Carrigdhoun

Junior A Football Championship

Ballymartle 2-11, Courcey Rovers 1-4, Semi-Final;

Ballymartle 0-10, Belgooly 0-8 - Round 3;

Shamrocks 4-9, Tracton 3-10 - Round 3;

Junior A Hurling Championship

Valley Rovers 2-17, Kinsale 1-13 - Semi-Final;


Duhallow

Eamonn Tarrant & Sons Junior A Hurling Championship: 
Kilbrin 3-18, Millstreet 0-16, QUARTER FINAL;
Dromtariffe 2-26, Freemount 2-10, QUARTER FINAL;
Nevin Cup Junior B Football League Group A: 
St Johns 0-7, Boherbue 2-22;
Central Stores U21 B Hurling Championship: 
St Marks 0-11, Banteer 2-12;


Imokilly

Junior A Hurling Championship

Lisgoold 1-20 Killeagh 0-15 - Qtr-Final

Junior B Hurling Championship

St Catherines 1-16 Aghada 1-11

Junior B Football Championship

Russell Rovers 2-9, Bride Rovers 0-11 - Final;

Junior Hurling League Div 2

Watergrasshill 3-21, Cloyne 2-12;


Muskerry

Oriel House Hotel Junior B Hurling Championship: 
Aghabullogue 2-18, Inniscarra 22-8, Venue: Donoughmore, Q/F;
Ballinora 2 2-10, Blarney 24-13, Q/F;
Ballincollig 2 5-17, Eire Og 23-5, R1;
Ballincollig Credit Union Junior B Football Championship: 
Donoughmore B 0-4, Kilmurry 21-32, Q/F;
Canovee 2-8, Inniscarra 1-11;
Quishs Supervalu Junior A Football League: 
Clondrohid 2-10, Kilmichael 1-15;
Quishs Supervalu Junior C football League: 
Clondrohid -, Eire Og -, Venue: Clondrohid, Conceded by Eire Og;


Seandun

Sports Turf Solution Junior B Hurling Championship: 
Blackrock 2-17, St Finbarrs 3-16,1/4 Final;
Brian Dillons 0-9, Douglas 2-16,1/4 Final;
Sports Turf Solution Junior B Football Championship: 
Douglas 1-24, Passage 0-5;
St Vincents 2-15, Whitechurch 0-11;
Delanys 3-10, Nemo Rangers 1-10,1/4 Final;
Sports Turf Solution Junior C Football Championship: 
Na Piarsaigh -, Brian Dillons -, Conceded by Brian Dillons;
Lehane Motors (Airport Road) Junior Football League 1: 
Delanys 3-10, Whitescross 1-7;
Lehane Motors (Airport Road) Junior Football League 2: 
Whitescross 0-16, St Vincents 4-8;
Lough Rovers 2-8, Ballyphehane 3-12;







Car Insurance Ireland
site designed & developed by Sportsmanager.ie