Munster, County and Divisions Results Round Up 2017-05-15 07:00:00

Munster

Inter-County

Minor Football Championship

Cork 1-10 Kerry 2-17 - Semi-Final


County

Senior Football Championship: 

Carbery 4-16, Ilen Rovers 1-12 Round 1 Replay; 

Pre-Intermediate Hurling Championship: 

Cloyne 4-7, Tracton 0-17 Round 1 AET; 

Intermediate Hurling Championship: 

Barryroe 1-16, Carrigaline 1-14 Round 1 (AET); 

Blackrock 3-14, Na Piarsaigh 1-14 Round 1; 

Aghabullogue 1-18, St Finbarrs 0-12 Round 1; 

Midleton 2-10, Milford 1-12 Round 1; 

Ballinhassig 1-12, Douglas 3-10 Round 1; 

Argideen Rangers 0-11, Mayfield 1-14 Round 1; 

Ballymartle 0-13, Sarsfields 0-18 Round 1; 

Aghada 2-15, Ballygarvan 3-9 Round 1; 

Ballincollig 3-14, Inniscarra 1-11 Round 1; 

Eire Og 0-21, Meelin 1-10 Round 1; 

Junior B Football Championship: 

Cobh 2-13, Glengarriffe 1-7 Round 3; 

Junior C Football Championship: 

Abbey Rovers 0-1, St Johns 2-10 Qtr-Final; 

Lough Rovers 5-10, Redmonds 3-6 Qtr-Final; 

Division 4 Football League: 

Castletownbere 3-19, Kildorrery 2-14 Round 5; 

Bandon 3-15, Kinsale 0-10 Round 7;

 Junior A Football League Group 1: 

veleary 2-20, Muintir Bhaire 0-7 Round 5;

 Junior A Football League Group 2: 

Aghinagh 1-16, Boherbue 5-14 Round 4; 

Division 2 Hurling League: 

Meelin 1-10, Eire Og 0-21 Round 6 Champ; 

Kildorrery 1-14, Watergrasshill 0-10 Round 6; 

Division 3 Hurling League: 

Midleton 2-10, Milford 1-12 Round 9 Champ; 

Division 4 Hurling League: 

Ballinhassig 1-12, Douglas 3-10 Round 9 Champ; 

Inniscarra 0-17, St Finbarrs 1-15 Round 1 ; 

Dripsey 1-10, Na Piarsaigh 1-10 Round 4; 

Douglas 2-23, Carrigaline 1-6 Round 5; 

Junior A Hurling League Group 3: 

St Vincents 2-15, Freemount 2-15 Round 5; 

St Itas 1-20, Harbour Rovers 1-5 Round 4; 

U21 B Football Championship: 

Kilmacabea 0-14, Robert Emmet's 4-9 Qtr-Final;


Avondhu

Synergy Fermoy Credit Union Junior Football Chp: 
Kilworth 3-10, Mitchelstown 0-9;
Charleville 4-14, Liscarroll Churchtown Gaels 0-4;
Kilavullen 3-4, Mallow 0-10;
Cavanaghs Of Fermoy Div One Football Lge: 
Buttevant 3-14, Fermoy 3-7;
Kilshannig -, Ballyclough -, Conceded by Ballyclough;
Cavanaghs Of Fermoy Div Two Football League: 
Shanballymore -, Ballyclough -, Conceded by Ballyclough;
Liscarroll Churchtown Gaels 4-10, Ballyclough 2-9;
Grange 2-2, Shanballymore 0-8;
Cavanaghs Of Fermoy Div One Hurling League: 
Ballyhooly 2-12, Harbour Rovers 1-15;
Clyda Rovers 1-15, Shanballymore 2-13 ;
Cavanaghs of Fermoy Div Two Hurl Lge Groiup One: 
Araglin 2-11, Charleville 0-12;


Carbery

RCM TARMACADAM JUNIOR A HURLING CHAMPIONSHIP: 

Diarmuid O Mathunas 0-11, Kilbree 1-13 Round 1 ; 

Kilbrittain 0-9, St Colums 2-14 Round 1; 

Dohenys 1-16, St Marys 2-13 Round 1 (AET); 

Carbery-Beara Junior Football League Division 2: 

Carbery Rangers 2-16, Goleen 1-10 ; 

Carbery-Beara Junior Football League Division 4: 

St James 3-10, Tadhg Mac Carthaigh 0-12 ;

 Junior A Hurling League: 

St James 0-13, Bandon 1-12 ; 

St Oliver Plunketts 2-14, Dohenys 0-20;


Carrigdhoun

Junior A Football Championship

Shamrocks 1-20 Belgooly 0-5

Junior A Hurling League

Valley Rovers 1-13 Tracton 0-15

Junior B Football League

Carrigaline 2-19 Kinsale 0-8


Duhallow

Junior A Hurling League

Tullylease 2-15 Freemount 2-18

Kilbrin 3-18  Banteer 1-10


Imokilly

Junior A Football Championship : 

Lisgoold 1-8, Fr O Neills 2-3 Q Final ; 

Junior Hurling League Div 1 : 

Carraig na bhFear 3-15, St Catherines 4-14 Rd 2; 

St Catherines 2-16, Killeagh 4-11 Rd 3;

 Junior Hurling League Div 2 : 

Bride Rovers 5-21, Ballinacurra 1-11 Rd 3; 

Bride Rovers 2-21, St Catherines 0-14 Rd 1; 

Junior Hurling League Div 3: 

Killeagh 3-18, Russell Rovers 1-8 Rd 9;

 Junior Football League Div 1 : 

Dungourney -, Carraig na bhFear - Conceded by Dungourney;


Muskerry

Ross Oil Junior A Football Championship : 
Blarney 3-7, Donoughmore 2-13, R1;
Ballingeary 0-6, Kilmurry 2-16, Round 1 Replay;
Quishs Supervalu Junior 2 Football League: 
Kilmurry 1-8, Cill Na Martra 0-19;
Cumnor Construction Junior A Hurling League: 
Eire Og 0-10, Iveleary 1-12;
Kilmichael 1-6, Blarney 6-19;
Erneside Engineering Junior B Hurling League S2: 
Cloughduv 2-8, Eire Og 0-16;


Seandun

Lehanes Motors ( Airport Road) Junior Hurling League 1: 
Bishopstown 1-14, White Church 2-10, Round 5;
Delanys 1-12, Brian Dillons 4-17, Round 11;
Glen Rovers 2-16, Passage 1-19, Round 5;
Lehane Motors (Airport Road) Junior Hurling League 2: 
St Vincents 4-17, Brian Dillons 1-7, Round 6;
Ballinure 0-4, Douglas 1-10, Venue: Ballinure, Round 4;







Car Insurance Ireland
site designed & developed by Sportsmanager.ie